1 ΓΕΛ ΑΙΓΑΛΕΩ

...επειδή ο ανοιχτός κώδικας μετράει

"Δες τη ζωή με άλλα μάτια", 12-Ιανουαρίου 2023

Σήμερα είχαμε την τιμή να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τον κ. Αυγουλά Βαγγέλη, δικηγόρο, και το πρόγραμμα "Δες τη ζωή με άλλα μάτια", που συνομίλησε με μαθητές και μαθήτριες της Β και Γ τάξης, με πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού κ. Δεσποτίδου Σοφίας. Η συμπερίληψη στην κοινωνία και στην τάξη βασικός εκπαιδευτικός στόχος!

Όπως αναφέρεται και στην ιστοσελίδα της ΑΜΚΕ : "“Η ΑΜΚΕ «Με Άλλα Μάτια», με στόχο την εξοικείωση των μαθητών και μαθητριών με τη διαφορετικότητα, υλοποιεί το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Δες τη Ζωή Με Άλλα Μάτια» στα σχολεία.

Ανάπηρα άτομα συντονίζουν έναν ελεύθερο διάλογο με τους μαθητές και τις μαθήτριες. Μαζί, προσεγγίζουν βιωματικά την πραγματικότητα της αναπηρίας, της συμπερίληψης και της μοναδικότητας του κάθε ατόμου.

Αυτή η αλληλεπίδραση και αλληλοκατανόηση είναι προϋποθέσεις για την αλλαγή στάσης και νοοτροπίας σχετικά με τη διαφορετικότητα, την αναπηρία και τον κοινωνικό αποκλεισμό. Το πρόγραμμα καλύπτει τη σύγχρονη ανάγκη δημιουργίας μιας συμπεριληπτικής κοινωνίας από το σχολείο”

324330168 1536088216903383_4316212837141231908_n

Τελευταία Ενημέρωση στις Παρασκευή, 13 Ιανουάριος 2023 09:23